
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 25 µA |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Output Current | 150 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Output Type | Fixed |
| Dropout Voltage | 220 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Quiescent Current | 25 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 1056
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41616
Ext.Price$0.41616
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41616 | $0.41616 |
| 10 | $0.33293 | $3.32930 |
| 25 | $0.30415 | $7.60375 |
| 50 | $0.27786 | $13.89300 |
| 100 | $0.25385 | $25.38500 |
| 300 | $0.23480 | $70.44000 |
| 500 | $0.21718 | $108.59000 |
| 1000 | $0.20496 | $204.96000 |
